آموزش جامع بازی سندباکس (Sandbox) | نحوه کسب درآمد از متاورس توکن سند

تاریخچه سندباکس

در سال های اخیر بازی های ویدیوئی و بخصوص بازی های آنلاین طرفداران و به تبع آن گردش مالی بسیار زیادی پیدا کرده اند. با ظهور بلاکچین و در ادامه متاورس و NFT، ایده رویاپردازانه‌ی درآمد در حین بازی در حال تبدیل شدن به حقیقت است. به این نوع بازی ها، بازی های Play2Earn می گویند. یکی از این بازی‌ها سندباکس The Sandbox می باشد. این بازی اولین بار در سال 2012 برای موبایل عرضه شد، و سپس در سال 2018 بر بستر شبکه اتریوم نسخه بلاکچینی آن عرضه شد. در سال اخیر نیز با پیشرفت چشمگیر متاورس و توکن های غیر مثلی محبوبیت بسیار بیشتری پیدا کرد. در حال حاضر اپلیکیشن نسخه معمولی آن برای اندروید و IOS هنوز قابل دسترس است، اما نسخه بلاکچینی آن فقط از طریق وب‌سایت رسمی آن قابل بازی کردن می باشد. تیم توسعه دهنده و برنامه نویسان این پروژه غیرمتمرکز و خودمختار از مهندسان برجسته بلاکچین و حوزه گیمینگ از چندین کشور مختلف تشکیل شده است. همچنین شرکت های بزرگی همچون Dapper Labs، Tomb Raider ، ATATRI، Adidas  و چندین شرکت دیگر نیز در این پروژه همکاری و سرمایه گذاری داشته اند.

پلتفرم The Sandbox

ساختار درون این بازی بسیار شبیه به بازی Minecraft می باشد. اما چیزی که این پلتفرم را صرفا از یک بازی معمولی فراتر می برد متاورسی بودن و قابلیت درآمد‌زایی آن (Play To Earn)  است. چون یکی از شعارهای اصلی این شرکت دادن مالکیت بازی به صاحبان اصلی، یعنی گیمرها می‌باشد. سندباکس بر روی شبکه اتریوم ایجاد شده است و توکن بومی آن Sand می‌باشد. سندباکس در واقع از سه بخش اصلی تشکیل شده که در کنارهم پلتفرم کامل و اصلی بازی را تشکیل می‌دهند. این سه بخش شامل بخش های Game Maker، VoxEdit و Marketplace می باشد.

  • VoxEdit ابزار و نرم افزاری برای طرحی کاراکترها، تمام اشیای سه بعدی و دارایی های موجود در بازی می‌باشد و به کاربران این اجازه را می‌دهد که با خلاقیت و دانش طراحی خود تمامی اشیا موجود و قابل استفاده در بازی را طراحی نموده و با انتقال به آن بازی از آن استفاده کنند یا آن را در قسمت Marketplace که فروشگاه بازی است به فروش برسانند. در واقع هر چیزی که در این بخش طراحی شود، تحت توکن غیرمثلی NFT بر بستر شبکه اتریوم در‌می‌آید که باعث می شود این محصول تحت مالکیت شخصی طراح آن درآید.

  • مورد بعدی Game Maker یا نرم افزار بازی ساز می‌باشد. در واقع می توان گفت که متاورس سندباکس برای هر دوسته گیمرها و سازندگان بازی طراحی شده است. با استفاده از حالت Game Maker می توانید در زمین اختصاصی خود بدون نیاز به کدنویسی، اقدام به طراحی یک فضای متاورسی اختصاصی و دلخواه خود کنید. برای طراحی و ساخت المان های این فضا نیز می‌توانید از ویژگی VoxEdit استفاده کرده و دارایی ها و اشیا فضای خود را منحصر‌به‌فرد طراحی کنید.

  • مورد سوم Marketplace  می باشد، که درواقع فروشگاه و محل خرید و فروش NFT های داخل بازی است.

 

آموزش ثبت نام و ورود به سندباکس

برای ثبت‌نام و ساخت حساب کاربری در پلتفرم سندباکس ابتدا باید وارد سایت رسمی آن یعنی sandbox.game شوید.  سپس مطابق تصویر زیر بر روی گزینه Create Account کلیک کنید.

آموزش ثبت نام و ورود به سندباکس

 

سپس باید مطابق تصویر زیر کیف پول خود را به سایت متصل کنید که بهتر است از کیف پول متامسک استفاده کنید.

 

اتصال کیف پول خود  به سایت  سندباکس

در ادامه مطابق عکس زیر باید در فیلد اول آدرس ایمیل و در فیلد خودم یک اسم مستعار برای خود وارد کنید، سپس بر روی Continue کلیک کنید.

وارد کردن آدرس ایمیل هنگام ثبت نام در سایت سندباکس

در آخرین مرحله از ثبت نام باید در فیلد اول همانند تصویر زیر یک رمزعبور برای خود انتخاب کنید و در فیلد دوم نیز آن را تکرار کنید و بر روی گزینه Save کلیک کنید.

وارد کردن رمز عبور مورد نظر برای سندباکس

به همین سادگی ثبت نام شما به پایان رسید. این سایت بخش های بسیار متنوع و بزرگی دارد که در ادامه به معرفی آنها می پردازیم. مطابق تصویر زیر با کلیک بر روی آیکون سمت راست بالای صفحه با موارد زیر روبرو می شوید، که در ادامه به بررسی هرکدام از آنها می پردازیم.

تکمیل مراحل ثبت نام  در سندباکس

در قسمت پروفایل شما می توانید تمامی دارایی ها، لند، کریستال ها و استیکینگ خود را مشاهده کنید. همچنین می توانید مطابق تصویر زیر رمزارز Sand خود را از شبکه اتریوم به پالیگان منتقل کنید.

انتقال رمزارز Sand خود را از شبکه اتریوم به پالیگان

 Staking: از طریق استیک رمزارز Sand تحت شبکه های اتریوم و پالیگان در این بخش می توانید سود غیرفعال (سپرده گذاری) دریافت نمایید. همچنین استیک کردن تنها راه بدست آوردن سنگ های قیمتی و یک سری امکانات دیگر برای ساخت دارایی های شخصی است.

راه بدست آوردن سنگ های قیمتی و یک سری امکانات دیگر برای ساخت دارایی های شخصی  در سندباکس

Migrations : یک بخش جدید است که امکان انتقال یا تبدیل زمین شما از نسخه قدیمی به نسخه جدید بازی را فراهم می‌کند.

Inventory : فهرست دارایی های شما می باشد. در این بخش می توانید به لیست تمام دارایی‌های خود دسترسی داشته باشد، همچنین می‌توانید بدون مراجعه به بخش های Marketplace برای خرید نیز اقدام کنید. مطابق تصویر زیر در باکس شماره یک می توانید با کلیک بر روی Go to map به نقشه اصلی زمین های سندباکس رفته و اقدام به خرید زمین دلخواه خود کنید، یا از طریق کلیک بر روی گزینه دوم Find LANDs At Opensea زمین هایی که صرفا برای فروش گذاشته شده‌اند را از طریق سایت Opensea  مشاهده و خرید نمایید.

از طریق باکس شماره دو نیز می توانید با کلیک بر روی گزینه Download VoxEdit نرم افزار طراحی دارایی و اشیای اختصاصی را دانلود و NFT های دلخواه خود را برای بازی طراحی کنید. با کلیک بر روی گزینه کناری یعنی Get Assets نیز می توانید هرگونه دارایی یا اشیایی که کاربران دیگر برای فروش گذاشته‌اند را مشاهده و خریداری نمایید.

از طریق باکس شماره سه نیز می‌توانید نرم افزار بازی ساز Game Makerرا که در بالا توضیح داده شد را دانلود و بدون نیاز به کدنویسی اقدام به طراحی و ساخت محیط بازی اختصاصی خود نمایید، و از طریق ابزار و دارایی هایی که در Marketplace خریده‌اید یا در VoxEdit طراحی کرده اید محیط خاص خود را با جزئیات  بسازید.

توضیحاتی درباره همه قسمت های ساخت بازی سندباکس

Avatar : مطابق تصویر زیر می‌توانید از بخش Profile و هم از آیکون سمت راست بالای صفحه به این بخش دسترسی داشته باشید. در این بخش سایت می‌توانید آواتار اختصاصی خود را برای محیط داخل بازی طراحی نمایید. شما از طریق آوتار خود در این محیط حاضر می‌شوید و می‌توانید با آواتارهای افراد دیگر تعامل و گفتگو داشته باشید.

آموزش Avatar در سندباکس

انواع زمین در نقشه سند باکس

اگر مطابق تصویر زیر بر روی بخش Map در سمت چپ سایت کلیک کنید وارد نقشه کلی متاورس سندباکس می‌شوید. مطابق تصویر زیر در باکس مشخص شده با عدد یک می توانید با اعمال فیلترهایی، زمین موردنظر خود را پیدا کنید. هر پیکسل مربعی کوچک بر روی نقشه سندباکس نشانگر یک Land می باشد. با کلیک بر روی یک زمین مطابق تصویر زیر در باکس شماره دو اطلاعات زمین موردنظر و قیمت آن را می توانید مشاهده کنید.

لنواع زمین در نقشه سند باکس

در Sandbox زمین ها به دو دسته تقسیم می شوند.

Land: واحد اصلی تقسیم بندی زمین‌ها در سندباکس land می‌باشد. در این زمین‌ها شما می توانید بازی کنید، به ساخت و ساز بپردازید و حتی آن‌هارا اجاره دهید. این زمین ها در قالب NFT  می باشند که از آنها به عنوان توکن Land نیز یاد می شود. می‌توانید Land یا زمین را ازکاربران دیگر از طریق پلتفرم خود سندباکس یا از سایت Opensea خریداری کنید. پلتفرم سندباکس فروش عمومی زمین‌های بدون مالکیت را به صورت مرحله‌ای برگزار می‌کند.

Estate: با ترکیب چند Land ساخته می شود، و زمینی بزرگتر را در اختیار کاربر قرار می‌دهد. در ویدیو زیر می‌توانید به طور مختصر بخش VoxEdit، Land و ... را به طور کاربردی مشاهده کنید.

انواع توکن‌ها و دارایی‌ها در بازی Sandbox

در پلتفرم متاورسی سندباکس کاربران در کل با سه توکن مختلف سروکار دارند، این توکن‌ عبارتند از:

ارز دیجیتالSAND: توکن Sand یک توکن تحت استاندارد ERC-20 می باشد و به نوعی رمزارزاصلی و توکن کاربردی این پلتفرم می‌باشد. شما برای انجام تمام تراکنش‌ها، خرید زمین و تجهیزات مختلف، طراحی آواتار شخصی و ... در این پلتفرم به ارز دیجیتال Sand نیاز دارید. قابلیت های دیگری نیز داشتن رمرزارز Sand در اختیار شما قرار می دهد، برای مثال  می توانید با داشتن توکن Sand در تصمیم گیری های اساسی در مورد بازی، نقشه راه و آپدیت های بازی شرکت کرده و رای دهید. قابلیت بعدی Staking  می باشد که می توانید با استیک رمزارز Sand سود ثابت و همچنین تجهیزاتی که در بازی نیاز است را کسب کنید، که در بالا نیز به آن اشاره شده است. در جهت بررسی توکنمیکس و مدل اقتصادی ارز SAND به موارد اشاره شده در تصویر زیر می‌توانیم بپردازیم. کل ذخیره توکن رمزارز Sand سه میلیارد توکن بوده که درحال حاضر 31 درصد آن در گردش می‌باشد. Sand با مارکت کپ 3.6 میلیارد دلاری در حال حاضر در جایگاه 35 بازار می‌باشد.

انواع توکن‌ها و دارایی‌ها در بازی Sandbox

توکن Land: درواقع منظور از توکن Land قطعه زمین‌هایی در قالب NFT یا توکن‌های غیرمثلی است که تحت مالکیت اختصاصی فرد بوده و قابلیت خرید و فروش را دارند.

Assets: دارایی یا اشیا مختلف ایجاد شده توسط کاربران می‌باشد که اکثرا برای استفاده و ساخت یک محیط اختصاصی در بخش بازی ساز Game Maker از آنها استفاده می‌شود.

 

متاورس سندباکس؛ تحقق یک رویا

یکی از چندین مواردی که رویای یک متاورسی واقعی را در سندباکس هر روز به حقیقت نزدیک می‌کند برگزاری کنسرت خواننده معروف آمریکایی اسنوپ داگ در این پلتفرم بود. در اواخر سال میلادی خبر همکاری این خواننده با سندباکس منتشر شد. در طی این همکاری این خواننده با خرید زمین در سندباکس و ساخت عمارت خود قرار بود که کنسرت متاورسی بزرگی در آن برگزار کند که با موفقیت نیز اجرا شد. هواداران این خواننده می توانستند با خرید بلیط های این کنسرت در قالب NFT با آواتار اختصاصی خود در این کنسرت حضور داشته باشند. این خواننده در مصاحبه ای عنوان کرده است که پروژه‌ی سندباکس می‌تواند نسل اینده پاتوق‌ها، مهمانی ها و مراسمات مختلف باشد.

شما تصور کنید که با قابل دسترس بودن تجهیزات AR ، VR و تجهیزات انتقال حواس چندگانه از متاورس به دنیای واقعی چه اتفاقات غیرقابل تصوری می تواند در این حوزه رخ دهد.

 

اشتراک گذاری :
ترتیب مطالب

مقالات آموزشی متاورس

گالری تصاویر

آخرین مقالات

نظرات کاربران(0 نظر)

نام شما (اختیاری)
ایمیل شما (اختیاری)
متن نظر شما (اجباری)

پنل کاربری ثبت نام
تحلیل ها وبلاگ