تیپرینگ Tapering چیست و چه تاثیری بر بازار ارزهای دیجیتال دارد ؟

بحران اقتصادی

بازارهای مالی و به‌طورکلی اقتصاد، مفاهیم گسترده‌ای را در بر می گیرند. در دو سال اخیر جهان به‌دلیل پاندمی کرونا، علاوه بر بحران سلامت، درگیر مشکلات اشتغال ، معیشت و اقتصاد بوده است. رویدادهای ناگوار مثل جنگ، کرونا و ... می توانند باعث تعطیلی بسیاری از نهادها وکاهش سطح اشتغال و درآمد مردم شوند. در صورتی که این افت در سطح مشاغل و  فعالیت های اقتصادی بیش از چند ماه به طول بیانجامد، بحران اقتصادی نامیده می شود. بحران اقتصادی روی تولیدات صنعتی، اشتغال، درآمد، تجارت، عمده فروشی و خرده فروشی تاثیر می گذارد. در  دوران بحران اقتصادی رشد اقتصادی کشورها منفی است و فعالیت‌ها در تمام حوزه‌های اقتصادی به میزان قابل‌توجهی کاهش پیدا می‌کنند.

بحران اقتصادی و تیپرینگ

زمانی که شرایط یک کشور از لحاظ اقتصادی در وضعیت رکود، بیکاری، کمبود تولید یا تورم قرار بگیرد، دولت می‌تواند با اتخاذ سیاست‌هایی به طور موقت مشکلات و نوسانات موجود را بهبود ببخشد. از جمله این سیاست‌ها، سیاست مالی و پولی است. سیاست های پولی به دو بخش انبساطی و انقباضی تقسیم می شوند.

همانطور که در بالا گفته شد دولت ها برای مدیریت اقتصاد کشور از سیاست‌های پولی استفاده می‌کنند. وقتی کشورها در مواقع بحرانی مثل کرونا درگیر کمبود اشتغال، تعطیلی نهادهای تولیدی و رکود می‌شوند، دولت ها با افزایش مخارج کشور و کاهش مالیات، تولید کنندگان را به تولید تشویق و ایجاد اشتغال می‌کنند. هدف سیاست پولی انبساطی گشایش در تولید و کاهش بیکاری است. در این سیاست به زبان خیلی ساده دولت تصمیم می‌گیرد با تزریق پول به جامعه، قدرت خرید مردم برای خرید کالاها را در شرایط بحرانی بالا ببرد. با افزایش دوباره قدرت خرید مردم تقاضا بالا رفته و از طرف دیگر بخش عرضه را به تولید تشویق می کند تا چرخه تولید شروع به حرکت کرده و بیکاری کاهش یابد.

 

تعریف تیپرینگ

شاید به‌تازگی در سایت‌های تحلیلی اقتصادی و حتی کریپتو نام تیپرینگ Tapering را که یکی از مهم‌ترین مباحث بازارهای مالی در سطح جهان است را شنیده اید. Tapering  نوعی سیاست  اقتصادی می باشد که بر تمام بازارهای مالی تأثیر می‌گذارد. برای مثال بعد از بهبود اوضاع اشتغال ناشی از کرونا، فدرال رزرو به‌دنبال اعمال تیپرینگ است. فدرال رزرو (Federal Reserve) بانک مرکزی ایالت متحده آمریکاست که به آن فد نیز گفته می‌شود. دلیل اهمیت تصمیمات فدرال رزرو انجام اکثریت مبادلات تجاری جهان با دلار می باشد و از طرفی هم آمریکا به عنوان اقتصاد اول دنیا تاثیرات زیادی بر دیگر اقتصاد ها و بازارهای مالی دارد. به طور تخصصی تر تیپیرینگ در اقتصاد به معنای کاهش حجم سیاست پولی انبساطی و آسان‌گیری اقتصادی است. در اکثر کشورهای دنیا در زمان بروز بحران های اقتصادی، بانک مرکزی آن کشور برای بهبود شرایط اقتصادی کشور، از سیاست‌هایی مانند سیاست پولی انبساطی استفاده می‌کند؛ یعنی دولت سعی می‌کند از روش های مستقیم و غیرمستقیم پول را وارد جامعه کند. در همین راستا بانک‌های مرکزی با اعطای وام‌هایی با بهره بسیار پایین به سازمان ها و کارخانه‌ها و گاها حتی با اعطای مستقیم بسته های کمکی مالی یا بیمه بیکاری به افراد جامعه، سبب خروج بازار و مشاغل از حالت رکود می شوند. و بعد از خروج کشور از حالت رکود، دولت ها با اجرای تیپیرینگ سعی می کنند محرک های مالی (کمک های مالی، نرخ بهره و ...) را کاهش دهند. سیاست پولی انبساطی (چاپ پول یا تزریق پول به بازار، خرید اوراق قرضه) در زمان  بحران اقتصادی به‌صورت آنی و سریع روی می دهد. اما اجرای آن نمی تواند در بلند مدت ادامه داشته باشد؛ چون ادامه آن باعث بروز تورم های غیرقابل کنترل و حتی رکود تورمی می شود. بعد از مناسب شدن شرایط اشتغال باید Tapering را به صورت تدریجی اجرا کرد. چون اگر پول تزریق‌شده در جامعه با همان سرعت و نسبتی که وارد بازار شده است، از آن خارج شود، جامعه و مشاغل با پیامدهای منفی زیادی روبرو می شوند.

 

آیا تیپرینگ و شرایط اقتصاد کلان بر روی ارزهای دیجیتال تاثیرگذارند؟

همانطور که در بالا گفتیم در زمان بحران هایی مثل کرونا اعمال سیاست های پولی انبساطی باعث ورود پول به جامعه و در نتیجه به طور تدریجی ایجاد تورم می شود. بعد از خروج از شرایط بحرانی و بهبود اوضاع اشتغال بانک های مرکزی با اعمال تیپرینگ سعی در کاستن محرک های سیاست پولی انبساطی و کاهش تورم دارند.

در نهایت می توان گفت که بهترین زمان برای خرید ارز دیجیتال را زمانی دانست که دولت در حال اجرای سیاست پولی انبساطی می‌باشد زیرا در این برهه پول دست مردم بوده و در حال تزریق شدن به بازارهای مالی است. در زمان اجرای سیاست های پولی انبساطی این بازارها می‌توانند تا زمان اجرای تیپیرینگ رشد خوبی را تجربه کنند.

آیا تیپرینگ و شرایط اقتصاد کلان بر روی ارزهای دیجیتال تاثیرگذارند؟

اما در زمان اجرای Tapering  به دلیل رشد کسب و کارها و صنعت، سرمایه گذاران بزرگ تمایل به حضور در بازارهای باثبات تر را دارند و این باعث نزول در بازاهای ریسکی مثل سهام و کریپتو کارنسی می شود، البته تیپیرینگ به تدریج انجام می گیرد تا شوک ناگهانی به بازارهای مالی وارد نشود. در نتیجه می توان گفت که در زمان اجرای تیپرینگ اگر سرمایه‌ای با حجم بالا از ارزهای دیجیتال را دارید، این نکته را در نظر بگیرید که با اعمال Tapering در کوتاه‌مدت و میان‌مدت، ریزش و کاهش قیمت را  در ارزهای دیجیتال مشاهده خواهیم کرد. در حال حاضر نیز فدرال رزرو به طور مداوم در حال بررسی آمار اشتغال و شاخص های مختلف می باشد تا در صورت مشاهده علائمی از بهبود اشتغال، سرعت تیپرینگ و افزایش نرخ بهره را تسریع ببخشد. به عنوان کلام آخر این نکته را در نظر بگیرید که یادگیری مفاهیم بنیادی و عوامل اقتصادی موثر بر بازارهای مالی می تواند در کنار توانایی تحلیل تکنیکال به موفقیت بیشتر شما در این بازار کمک کند.

اشتراک گذاری :
گالری تصاویر

آخرین مقالات

نظرات کاربران(0 نظر)

نام شما (اختیاری)
ایمیل شما (اختیاری)
متن نظر شما (اجباری)

پنل کاربری ثبت نام
تحلیل ها وبلاگ