فدرال رزرو چیست و چه تاثیری در بازار فارکس دارد ؟

فدرال رزرو Federal Reserve ) ) که به اختصار آن را فد ( Fed ) نیز می نامیم بانک مرکزی آمریکاست . این نهاد که قدرتمندترین و مهمترین نهاد مالی در دنیا به شمار می رود 5 وظیفه اصلی دارد که عبارتند از :

1. تعیین سیاست های پولی و مالی آمریکا

2. ارتقای ثبات سیستم مالی در داخل و خارج از کشور

3. تایید اعتبار و نظارت روی بانک ها و موسسات مالی

4. اجرا و ارتقای امنیت و کارایی سیستم های تراکنش و پرداخت

5.  حمایت از مصرف کننده از طریق نظارت بر شاخص های اقتصادی

 

همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید فدرال رزرو از 3 نهاد تشکیل شده است :

فدرال رزرو از 3 نهاد تشکیل شده است

  • هیئت رئیسه فدرال رزرو
  • بانک های 12 گانه فدرال رزرو
  • کمیته فدرال بازار آزاد

 

هیئت رئیسه

هیئت رئیسه فدرال رزرو که در واشنگتن مستقر است وظیفه مدیریت کل فدرال رزرو را به عهده دارد . این هیئت که 7 عضو دارد توسط رئیس جمهور انتخاب می شوند و باید به تایید سنا برسند . هر یک از این افراد نهایتا به مدت 14 سال می توانند صاحب این منسب باشد و دوره های مسئولیت آنها هر دوسال یکبار تمدید می شود . دوره خدمت رئیس و معاون رئیس فدرال رزرو 4 ساله است و می تواند یک بار تمدید شود . هیئت رئیسه نهادی است که مستقیما به کنگره گزارش می دهد و روی عملکرد بانک های مرکزی 12 گانه نظارت می کند .

اعضای هیئت رئیسه فدرال رزرو مسئول تعیین نرخ ذخایر بانکی هستند . این نرخ کسری از دارایی های بانک هاست که باید برای مواجه با مواقع دشوار اقتصادی نزد خود نگه دارند . تعیین نرخ سود وام های بانکی که به موسسات مالی و بانک های تجاری پرداخت می شود نیز بر عهده هیئت رئیسه فدرال رزرو است .

هیئت رئیسه

بانک های 12 گانه فدرال رزرو

در سیستم فدرال رزرو آمریکا به 12 ناحیه جغرافیایی تقسیم شده است و هر ناحیه یک بانک مرکزی مربوط به خود را دارد  که به صورت مستقل عمل می کند .

این نواحی عبارتند از : 1. بوستون 2. نیویورک 3. فیلادلفیا 4. کلولند 5. آتلانتا 6. شیکاگو 7. سنت لوییس 8. مینپلیس 9. کانزاس سیتی 10. دالاس 11. سن فرانسیسکو 12. ریچموند

نقشه زیر بیانگر مناطق 12 گانه فدرال رزو است :

بانک های 12 گانه فدرال رزرو

این بانک های 12 گانه به همراه 24 شعبه خود بازوان اجرایی فدرال رزرو هستند و آنها اطلاعات مربوط به کسب و کارها و مردم ناحیه مربوط به خود را گردآوری می کنند که از این اطلاعات برای تعیین سیاست پولی استفاده می شود . همچنین این بانک های مرکزی محلی وظیفه نظارت و کنترل بانک های منطقه خود را نیز بر عهده دارند .

 

The Federal Open Market Committee ( کمیته فدرال بازار آزاد )

The Federal Open Market Committee ( کمیته فدرال بازار آزاد )

The Federal Open Market Committee که به اختصار آن را FOMC می نامیم شاخه ای از فدرال رزرو است که بر اساس رسالتی که کنگره آمریکا بر عهده اش گذاشته ، مسئول تنظیم سیاست پولی در راستای اشتغال حداکثری و ثبات قیمت ها از طریق جهت دهی به عملکردهای بازار آزاد است . FOMC 12 عضو دارد که حق رای دارند . این اعضا شامل هفت عضو هیئت رئیسه فدرال رزرو ، رئیس فدرال رزرو نیویورک و چهار عضو گردشی از مناطق دیگر است که اعضای گردشی به صورت سالانه عوض می شوند .

 

FOMC Meetings  ( نشست های کمیته فدرال بازار آزاد )    

کمیته بازار آزاد 8 نشست در سال برگزار می کند که تاریخ برگزاری آنها از پیش تعیین شده است و در صورت نیاز امکان برگزاری نشست فوق برنامه نیز وجود دارد . در این نشست ها اعضا پیرامون پیشرفت های اقتصادی در بازارهای مالی داخلی و بین المللی و همچنین پیش بینی های مالی و اقتصادی به گفتگو می پردازند . تمامی اعضا نظرات خود را راجع به وضعیت اقتصادی کشور و نیاز به تغییرات سیاست پولی در آینده نزدیک بیان میکنند و پس از آن رای گیری انجام می شود . با اینکه رئیس تمامی بانک های مرکزی 12 گانه در جلسات حضور دارند ، تنها 12 نفری که حق رای دارند می توانند در رای گیری شرکت کنند . اعضای FOMC به دو دسته هاوکیش و داویش تقسیم بندی می شوند . هاوکیش ها سیاست انقباضی و داویش ها سیاست انبساطی را دنبال می کنند . برای تعیین سیاست های پولی دو روش عمده وجود دارد که اولی تعیین نرخ بهره و دیگری quantitative easing یا سیاست تسهیل کمی است . سیاست تسهیل کمی یک نوع سیاست پولی است که بر اساس آن بانک مرکزی در مواقع نیاز اقدام به خرید اوراق بهادار ( مانند سهام یا اوراق قرضه ) از بانک های تجاری یا دولت می کند و از این طریق نقدینگی به چرخه پولی تزریق می شود .

 

تاثیر نشست های FOMC در بازار فارکس

در مواقعی که نشست های کمیته فدرال بازار آزاد برگزار می شود و زمان منتشر شدن مشروح صورت جلسات این نشست ها و همچنین زمان سخنرانی اعضای دارای حق رای FOMC امکان نوسانات شدید در بازار فارکس وجود دارد .

به تصویر زیر نگاه کنید :

هنگام نشست FOMC شاخص دلار ریزش هیجانی قابل ملاحظه ای را تجربه کرده است .

تاثیر نشست های FOMC در بازار فارکس

نتیجه گیری

تصمیم گیری ها و سیاست گذاری های بانک های مرکزی تاثیر قابل ملاحظه ای در اقتصاد کشورها و به طبع آن در بازار ارز دارند . در این میان فدرال رزرو به عنوان بانک مرکزی آمریکا نقش و اهمیت بسیار زیادی دارد . تمامی رسانه های اقتصادی و سایت های تحلیلی و بانک های تجاری سیاست های فدرال رزرو را به جد دنبال می کنند . تحلیل گران فاندامنتال بازار ارز با بررسی سیاست های پولی فد می توانند رشد یا کاهش ارزش دلار را پیش بینی کنند . تحلیل گران تکنیکال نیز باید با رصد کردن تقویم اقتصادی از زمان نشست های فدرال رزرو و سخنرانی اعضای کلیدی آن باخبر شوند و در این مواقع معاملات خود را مدیریت کنند .

 

اشتراک گذاری :
گالری تصاویر

آخرین مقالات

نظرات کاربران(0 نظر)

نام شما (اختیاری)
ایمیل شما (اختیاری)
متن نظر شما (اجباری)

پنل کاربری ثبت نام
تحلیل ها وبلاگ