تفاوت واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) چیست؟ و کاربردهای آن

در این مقاله قصد داریم واقعیت مجازی Virtual Reality و واقعیت افزوده Augmented Reality را تعریف کرده، به کاربردها و تفاوت های آنها بپردازیم.

واقعیت مجازی VR چیست؟

این تکنولوژی درحال حاضر متشکل از تجهیزات سخت افزاری مثل عینک، هدفون و دستکش های مخصوص می باشد. در واقع عینک مخصوص که در مقابل چشمان شما قرار دارد یک تصویر سه بعدی را در مقابل چشمان شما ایجاد می کند و هدفون نیز همزمان یک صدای نزدیک به واقعیت را در کنار عینک تداعی می کند. این دو در کنار هم باعث می شوند شما از لحاظ دیداری و شنیداری حس کنید که در یک جهان جدید قرار دارید. در واقع شما یک دنیای مصنوعی و ساختگی را از طریق کامپیوتر تجربه می کنید اما با حس های دنیای واقعی. این تکنولوژی به سرعت در حال توسعه و پیشرفت است، برای مثال با ورود به دنیای سرگرمی و گیمینگ می تواند تجربه نزدیک به  واقعیت را از طریق بازی های ویدیوئی ایجاد کند. همچنین می تواند در شبیه سازی آموزش های خلبانی و پزشکی که هزینه های بسیار زیاد داشته و خطرناک اند بکار آید. فراتر از کاربرد آن در سرگرمی و صنعت، این تکنولوژی در حوزه بلاکچین و دنیاهای متاورسی در حال ظهور است، به این صورت که شما علاوه بر دنیای واقعی خود، در یک دنیای موازی و مجازی به زندگی بپردازید. تجربه ها و حس‌هایی که امکان حس آن‌ها در این جهان نیست را تجربه کنید، هم از لحاظ فیزیکی و هم روانی.

ویژگی های مختلف تکنولوژی واقعیت مجازی VR

این تکنولوژی از دید کارشناسان باید دارای چند ویژگی بخصوص باشد تا بتواند یک تجربه بسیار نزدیک به واقعیت را در جهان های متاورسی ایجاد کند. چند مورد از مهمترین این ویژگی ها عبارتند از:

 1. باورپذیر و تعاملی: تکنولوژی ایجاد یک محیط شبیه سازی شده یک ایده جدیدی نیست، تنها بحث جدید توان انتقال تمامی حس های فیزیکی، روانی و ذهنی انسان به دنیای موردنظر است تا باورپذیری بالایی را برای کاربر ایجاد کند، برای مثال فیلم سه بعدی نیز از این تکنولوژی تاحدودی بهره می‌برد اما وقتی صحنه سقوط از یک بلندی را به کاربر نمایش می‌دهد، آیا کاربر از لحاظ فیزیکی حس سقوط و معلق بودن در هوا را تجربه میکند؟ البته که نه. بیننده فقط از لحاظ دیداری و شنیداری این حس را تجربه می کند، حال شما فرض کنید با پیشرفت این تکنولوژی تا این حد، چه تجربیات منحصر به فردی که به دلیل هزینه های بالا یا خطرناک  بودن، امکان حس آنها در این دنیا وجود ندارد را می‌توانیم کسب کنیم.
 2. گستردگی و جامع بودن: منظور از جامع بودن، داشتن جزئیات فراوان همانند دنیای واقعی است. وقتی صحبت از توسعه کسب و کار، امکان برگزاری جلسات و مراسمات در دنیای متاورسی می‌شود باید این دنیا دارای جذابیت‌ها و جزئیات فراوانی باشد تا بتواند نظر اکثریت را به خود جلب کند.

 

انواع واقعیت مجازی

همانطور که در بالا نیز اشاره شد، واقعیت مجازی اولین بار توسط محیط های متاورسی برای استفاده مطرح نشدند، برای مثال در آموزش خلبانی از این نوع شبیه سازی چندین سال است که استفاده می‌شود. پس دلیل اینهمه سر و صدا پیرامون این جریان چیست؟ می توان گفت دلیل اصلی در انواع بکار رفته از واقعیت مجازی و دسته بندی های مختلف آن است. در زیر به دو دسته کلی تکنولوژی واقعیت مجازی اشاره می کنیم تا درک بهتری از آن را کسب کنید.

 1. شناوری یا غوطه وری: در بالا تجربه یک صحنه سقوط را مثال زدیم. برای درک بهتر فرض کنید در یک جهان متاورسی یا شبیه سازی شده ای قرار دارید که می توانید با استفاده از آواتار خود در مسابقه موتور سواری شرکت کنید هنگامی که شما سوار موتورسیکلت می شوید اگر بتوانید حس لمس قطعات آن، بادی که به صورت شما اصابت می کند و حتی جابجا شدن و تکان خوردن بدن خود روی موتورسیکلت را کاملا تجربه کنید، این یک شناوری کامل است، با این تفاوت که خطر جانی و مالی دنیای واقعی را ندارد.
 2. غیر شناوری یا غیر غوطه وری: این نوع واقعیت مجازی چندین سال است که کاربرد دارد و در صنعت آموزش و پزشکی از آن استفاده می شود. در این نوع از VR کاربر فقط از لحاظ دیداری یک تصویر سه بعدی را می تواند ببیند و حواس دیگر او درگیر نمی شوند.

البته لازم به ذکر است که در حال حاضر شناوری کامل یک تصور ایده آل می باشد و هنوز به واقعیت تبدیل نشده و راه بسیاری دارد، اما برای مثال شرکت متا ( فیس بوک سابق) از یک دستکشی رونمایی کرد که توانایی انتقال حس لامسه به کاربر را داشت. در این بین پلتفرم های متاورسی مختلفی که در حال حاضر وجود دارند می توان گفت در سطحی مابین دو گزینه بالا بوده و با پیشرفت روزافزون این فناوری آنها نیز رو به جلو و بهبود حرکت می کنند.

 

کاربرد VR

 • پزشکی : توانبخشی، آموزش جراحی به دانشجویان

کاربرد VR در پزشکی

 • آموزش خلبانی و شبیه ساز پرواز

آموزش خلبانی و شبیه ساز پرواز در واقعیت مجازی

 

 • مهندسی : تعمیر، نگهداری و طراحی اولیه نمونه ها

تعمیر، نگهداری و طراحی اولیه نمونه ها در واقعیت مجازی

 

 • حوزه ورزش : شبیه ساز فعالیت های ورزشی در خانه، تماشای مسابقات ورزشی به صورت سه بعدی و حس حضور در استادیوم برای بیننده

شبیه ساز فعالیت های ورزشی در خانه، تماشای مسابقات ورزشی به صورت سه بعدی و حس حضور در استادیوم درواقعیت مجازی

 

 • درمان اضطراب و افسردگی : فرد را با استفاده از VR در معرض عامل استرس زا و ترس او قرار می دهند. درحالی که در یک محیط کاملا امن از لحاظ فیزیکی قرار دارد، در واقع در عین حس امنیت فرد را با ترس او روبرو می کنند.
 • آموزش : در مبحث آموزش دانشگاهی یا هرگونه دوره آموزشی می توان بدون حضور فیزیکی به یادگیری پرداخت، بدون اینکه تعامل با دیگران را همانند آموزش اینترنتی حذف کرد.

 

دنیای متاورس و بلاکچین در واقعیت مجازی

 

 • متاورس : دنیای متاورس و بلاکچین اوج این فناوری می تواند باشد، به این صورت که شما می توانید بسیاری از کارهای روزمره خود همانند جلسه کاری، مراسمات، بازدید از مکان های گردشگری، خرید و دیدارهای دوستانه را با VR و شناوری کامل انجام دهید. ویدیو زیر یک مثال از کاربرد VR در متاورس Horizon World می باشد.

 

واقعیت افزوده (Reality Augmented)  چیست؟

واقعیت افزوده فناوری می‌باشد که دنیای دیجیتالی و مجازی را با دنیای واقعی اطراف ما ترکیب می‌کند. این تکنولوژی نیز با یک عینک و هدفون خاص اشیا، متن، اشکال هندسی و هرچیزی را با یک همبستگی خاصی  در قالب دیجیتالی وارد دنیای واقعی می‌کند و شما از لحاظ دیداری و شنیداری آن را به صورت سه بعدی دیده و صدای آن را نیز می‌شنوید. این تکنولوژی باید یک همبستگی هندسی دقیق و منطقی بین شی مجازی و واقعی ایجاد کند، تا برای مثال وقتی یک عروسک متحرک را بر روی میز خود میبینید، واقعا حس حضور آن را از لحاظ دیداری به شما القا کند. این تکنولوژی در واقع تلفیق VR با دنیای واقعی است.

یکی از هدست های مخصوص واقعیت افزوده که توسط شرکت مایکروسافت تولید شده Hololens نام داردکه این هدست با بهره گیری از چند میکروفون، دوربین و سنسورهای اپتیکی پشرفته برای سنجش محیط، هولوگرام های ترکیبی با محیط را ایجاد می کند.

واقعیت افزوده (Reality Augmented) چیست

کاربردهای واقعیت افزوده AR

 این فناوری نیز کاربردهای اساسی بسیاری همانند بازی های ویدیوئی، طراحی و مدلسازی در معماری و شهرسازی، تعمیر، نگهداری، پزشکی، گردشگری، بازدید و کسب اطلاعات از وسایل قبل از خرید و سیستم های ناوبری کاربرد بالایی دارد. یکی از کاربردهای واقعیت افزوده در زمینه کسب و کار را در ویدیو زیر می توانید مشاهده کنید.

 

انواع واقعیت افزوده

دسته بندی های گوناگونی برای فناوری واقعیت افزوده بیان می شود، اما در کل برحسب کاربرد و سخت افزار بکار رفته به چند دسته زیر تقسیم می شوند.

 • واقعیت افزوده مبتنی بر الگو (Pattern Based) : این نوع واقعیت افزوده بر روی گوشی های تلفن همراه و با استفاده از یک اپلیکیشن کاربرد دارد، به این صورت که شما دوربین گوشی همراه خود را به سمت یک ساختمان، شی یا حتی بدن می گیرید )که می شود همان الگو(، و اپلیکیشن برای شما یک سری اطلاعات راجع به همان ساختمان و شی اعم از سال ساخت، سازنده، اطلاعاتی راجع به یک اندام بدن و ... را در کنار آن روی صفحه تلفن همراه نمایش می دهد. این مورد در گردشگری و خرید، برای کسب اطلاعات از منو وظرفیت یک رستوران، یا اطلاعات یک محصول کاربرد بسیاری دارد.

واقعیت افزوده مبتنی بر الگو (Pattern Based)

 • مبتنی بر مکان (Location Based) : این نوع واقعیت افزوده همانطور که از اسمش مشخص است بر اساس مکان جغرافیایی کاربر کار می کند و با استفاده از GPS واقعیت افزوده های از قبل تعریف شده برای همان مکان را بر روی صفحه گوشی نمایش می دهد.

مبتنی بر مکان (Location Based)

 • واقعیت افزوده بر اساس تصویر سازی و قرارگیری (Superimposition based AR) : در این نوع AR که می توان گفت تا به الان پیشرفته ترین مدل آن است با ایجاد نور های مصنوعی، هولوگرام ها یا اشیائی را بر روی سطوح فیزیکی واقعی به نمایش در می آورند، با این که طبیعی جلوه دادن آن و هماهنگی شی مجازی با سطح فیزیکی کمی چالش برانگیز است اما جذابیت بصری بسیار بالایی دارد.

واقعیت افزوده بر اساس تصویر سازی و قرارگیری (Superimposition based AR)

تفاوت واقعیت افزوده AR و واقعیت مجازی VR

واقعیت افزوده و مجازی یک تفاوت اساسی دارند. واقعیت مجازی شما را وارد مکان و دنیایی غیر از این دنیای واقعی می کند که همه چیزدر آن شبیه سازی شده بوده و تمام حواس فیزیکی و ذهنی شما را درگیر می کند. اما واقعیت افزوده یک سری اشیا یا موجودات مجازی را با این دنیای واقعی ترکیب می کند، و شما را کلا از این جهان جدا نمی کند.

 

اشتراک گذاری :
گالری تصاویر

آخرین مقالات

نظرات کاربران(0 نظر)

نام شما (اختیاری)
ایمیل شما (اختیاری)
متن نظر شما (اجباری)

پنل کاربری ثبت نام
تحلیل ها وبلاگ