ماینینگ چیست؟

همه شما تاکنون مطمئنا این موضوع به گوشتان خورده که ماینینگ یا استخراج بیت کوین درآمد بسیار بالایی دارد، اما سیستم ماینینگ چیست و دقیقا چه کاری در طی این فرآیند انجام می گیرد که به شما سود می‌رساند؟

ماینینگ در لغت به معنای استخراج است. انسان هزاران سال است که در حال استخراج مواد معدنی با‌‌ارزش از دل کره زمین است، و هرچقدر این مواد بر روی کره زمین کمیاب تر باشند ارزش بیشتری خواهند داشت، مثل الماس و طلا. در دهه گذشته ارزهای دیجیتال از محبوبیت روزافزونی برخوردار شده اند، در این بین استخراج چه ارتباطی با ارزهای دیجیتال و بخصوص بیت کوین دارد؟ در این مقاله قصد داریم مفهوم ماینینگ رمزارزها و نحوه کارکرد آن را توضیح دهیم.

ماینینگ چیست?

از آنجا که ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین ماهیت غیرمتمرکز دارند و هیچ سازمانی کنترل آن را بر عهده ندارد، بنابراین یکی از اهداف ایجاد ارزهای دیجیتال و بلاکچین تمرکز زدایی و ایجاد یک سیستم همتا به همتا و بدون واسطه است. به این صورت تراکنش های شما اعم از انتقال دیگر نیازی به یک واسطه یا یک نهاد مرکزی مثل بانک ندارد. در این بین شاید این سوال برای شما پیش آید که امنیت این تراکنشها چگونه تامین می شود؟ در واقع برای تایید تراکنش ها و تامین امنیت شبکه لازم است تا افراد در سراسر دنیا از طریق سیستم های سخت افزاری و گرافیکی خود این شبکه را زنده نگه دارند و خدماتی را به شبکه ارائه دهند. به خدمات ارائه شده، فرآیند ماینینگ و به کسانی که این خدمات را ارائه می دهند ماینر گفته می شود. لازم به ذکر است که برای درک بهتر امنیت تراکنش ها باید با مفهوم بلاکچین نیز آشنا شوید.

مقایسه طلا و بیت کوین

بسیاری فرآیند استخراج بیت کوین را با طلا مقایسه  می‌کنند، زیرا هر دو محدود بوده و طرفداران هر دو آنهارا به عنوان ابزار ذخیره ارزش می دانند. تعداد کل بیت کوین های موجود 21 میلیون عدد می باشد که تقریبا 19 میلیون تا از آن استخراج شده است. در استخراج طلا برای نیروی کار، سوخت و ... هزینه پرداخت می شود اما در استخراج بیت کوین برای تامین انرژی ماینرها و خرید خود دستگاه هزینه پرداخت می شود. فرق اساسی طلا و بیت کوین در نتیجه نهایی می باشد، یعنی در استخراج طلا، استخراج کننده خدماتی ارائه نمی دهد و صرفا برای بیرون کشیدن طلا از دل زمین و فروختن آن هزینه صرف می کند، اما در مورد بیت کوین قضیه فرق دارد و استخراج کننده سخت افزار خود را جهت تایید تراکنش ها و انتقال ها در اختیار شبکه  می‌گذراد و پاداش این خدمت خود را به صورت بیت کوین دریافت می‌کند، و نکته مثبت ماینینگ این است که شما با داشتن سخت افزار قدرتمند و اینترنت می توانید در هرجای دنیا بیت کوین استخراج کنید.

مقایسه طلا و بیت کوین

پس تاکنون اشاره کرده ایم که ماینرها که سخت افزارهای کامپیوتری هستند وظیفه تامین امنیت شبکه بلاکچین و تایید تراکنش ها را بر عهده دارند. در ادامه با جزئیات بیشتر به اینکه ماینینگ بیت‌کوین چگونه است می پردازیم.

فرآیند ماینینگ

تایید تراکنش ها با حل و حدس یک معادله ریاضی پیچیده و استخراج بلاک جدید در شبکه بلاکچین صورت می‌گیرد. به زبان بسیار ساده‌تر، ماینر اطلاعات یک تراکنش را دریافت می‌کند، سپس سراغ حل یک معادله ریاضی می‌رود که تراکنش موردنظر معتبر ست یا نه. بعد از حل معادله موردنظر آن را به کل ماینرهای شبکه گزارش می کند تا یک اجماعی روی آن صورت گیرد. در صورت اجماع حداکثری، تراکنش تایید شده و ماینر موردنظر که معادله را حل کرده بود اجازه تولید بلاک جدید در شبکه را دریافت می کند و اطلاعات تراکنش را در آن بلاک ثبت کرده و در پایان پاداش ساخت بلاک جدید و تایید تراکنش را نیز در قالب کوین موردنظر  ( برای مثال بیت کوین ) دریافت می کند.

فرآیند ماینینگ

امنیت شبکه

به دلیل اینکه برای تایید هر تراکنش باید اجماع حداکثری بین ماینرها صورت گیرد و همه ی آنها از طرفی یک کپی از اطلاعات هر تراکنش را ذخیره می کنند، امکان دستکاری یک تراکنش و هک آن بسیار پایین است. برای دستکاری تنها یک تراکنش باید حداقل 51 درصد قدرت هش ( Hash ) شبکه یا  ماینرهای شبکه را در اختیار داشته باشید که به دلیل پراکندگی آنها در سرتاسر دنیا این امر تقریبا غیر ممکن است. از طرفی با بالا رفتن تعداد ماینرها امنیت شبکه بالا می رود، چون احتمال حمله 51 درصدی که به آن اشاره شد کاهش می یابد.

دستگاه های استخراج یا ماینر (Miner)

اولین گام در جهت استخراج بیت‌کوین سخت افزار است. برای استخراج هر رمزارز باید دستگاه ماینر اختصاصی آن را در اختیار داشت. در سال های اولیه معرفی بیت کوین، استخراج آن با استفاده از کامپیوترهای شخصی و فقط با CPU یا GPU کارت گرافیک ممکن بود. اما روز به روز با روی آوردن افراد زیاد برای ماینینگ سختی شبکه بیت کوین بالا رفت و استخراج بیت کوین سخت تر شد. از این رو تراشه های ASIC ( دستگاه اختصاصی استخراج بیت کوین ) که فقط قابلیت حل معادله هش را داشته و در این زمینه قدرت بالاتری از کارت گرافیک های معمولی را دارند روانه بازار شدند. در حال حاضر ماینرهای گوناگون در مدل ها و تحت برندهای مختلفی وجود دارد. قدرت استخراج هر دستگاه ماینر با یک (Hash Rate) نرخ هش مشخص می شود که میزان قدرت ماینر در پردازش محاسبات را نشان می دهد. فاکتور بعدی در هر دستگاه ماینر میزان برقی است که دستگاه مصرف می کند و فاکتور بسیار مهمی است، زیرا ممکن است دستگاهی با هش ریت پایین‌تر، از یک دستگاه دیگر با هش ریت و برق مصرفی بالاتر از لحاظ سوددهی نهایی به صرفه تر باشد. دستگاه های استخراج یا ماینرهای اتریوم، بیت کوین و ارزهای دیگر متفاوت هستند، زیرا تراشه های بکار رفته در ماینرهای بیت کوین فقط قابلیت حل معادله هش را دارند، در حالی که محاسبات برای تایید تراکنش ها در شبکه اتریوم متفاوت است و دستگاه مختص خود را نیاز دارد، اما در کل الگوریتم کار آنها مشابه است.

دستگاه های استخراج یا ماینر (Miner)

استخرهای ماینینگ ( Mining Pool )

شرکت‌های تولید‌کننده‌ ماینرهای ای‌سیک، به‌طور مداوم دستگاه‌های جدیدی را با توان پردازشی یا همان نرخ هش بالاتر به بازار عرضه می‌کنند. فرآیند ماینینگ هزینه برق  بالایی دارد و از طرف دیگر روز به روز با افزایش تعداد ماینرها در جهان، سختی شبکه افزایش می یابد، به این معنی که درصد احتمال حل معادلات ریاضی توسط هر ماینر کاهش می یابد. برای رفع این مشکل استخرهای ماینینگ ایجاد شده اند. در این استخرها ماینرها در کنار هم قرار گرفته و با همکاری یکدیگر به حل معادلات می پردازند، تا در کنار بالا رفتن سختی شبکه، با همکاری یکدیگر شانس دریافت پاداش بالاتری داشته باشند.

از این رو شرکت های بزرگ جهت بالا بردن شانس ساخت بلاک، استخرهای ماینینگ که شامل تعداد بسیار بالایی دستگاه ماینر هستند ایجاد کرده اند، و هر فرد می تواند با اشتراک گذاشتن نرخ هش ماینر خود با استخر مورد نظر با آن همکاری کند. در این صورت اگر استخر بتواند بلاکی را حل کند شما براساس میزان درصد سهم خود از نرخ هش کل استخر (میزان محاسباتی که انجام داده اید)، بیت کوین پاداش می گیرید. به همین دلیل سولو ماینینگ یا ماینینگ خارج از استخرهای ماینینگ سودآوری پایینی دارد.

استخرهای ماینینگ ( Mining Pool )

محاسبه میزان سوددهی ماینرهای مختلف

در بالا به عوامل موثر در ماینینگ مثل سختی شبکه، قدرت پردازش دستگاه ماینر و هزینه انرژی اشاره کردیم. آخرین عامل تاثیرگذار قیمت بیت کوین می باشد. به عنوان مثال ماینرها (استخرهای بزرگ ماینینگ) یکی از عوامل تعیین کننده در روند بازار هستند و هر موقع که تصمیم به فروش بیت کوین های خود و تبدیل آن به ارز فیات بگیرند بازار واکنش های جدی نشان می دهد. به عنوان مثال در یک بازار خرسی که بازار دچار ریزش شده و برای مدت طولانی در حال نوسان های جزئی می باشد، ماینینگ نمی تواند سوددهی کوتاه مدت و حتی میان مدتی داشته باشد، زیرا ماینرها باید بیت کوین های خود را در قیمتی به فروش برسانند که علاوه بر پوشش دادن هزینه ها، سوددهی نیز داشته باشد.

یکی از سایت ها و منابعی که از آن به عنوان ماشین حساب یا  محاسبه سود ماینینگ می توان نام برد، سایت Cryptocompare.com می باشد. در این سایت شما با دادن اطلاعات ذکر شده در بالا می توانید سود روزانه، میزان بیت کوین استخراجی و هزینه روزانه، در کل درآمد ماینر و استخراج را مشاهده کنید.

برای این کار به سایت موردنظر مراجعه کرده و طبق تصویر زیر در باکس مشخص شده باید به ترتیب قدرت هش دستگاه، میزان یا توان مصرفی دستگاه ماینر، هزینه برق بر اساس هر کیلو وات ساعت (  KWh ) و کارمزد استخر ماینینگ خود را وارد کنید.

محاسبه میزان سوددهی ماینرهای مختلف

بعد از وارد نمودن اطلاعات خود مطابق تصویر زیر در بخش مشخص شده با عدد یک، ستون اول نشان دهنده سود روزانه، ستون دوم نشان دهنده میزان بیت کوین استخراج شده روزانه و ستون سوم نیز هزینه های روزانه را نشان می دهد. لازم به ذکر است که این ماشین حساب هزینه صورت گرفته برای خرید دستگاه ماینر و استهلاک دستگاه را در نظر نمیگیرد. در بخش مشخص شده با عدد دو نیز سود درصد روزانه و در بخش مشخص شده با عدد سه  میزان سود ماهانه را نمایش می دهد.

محاسبه هزینه ماین بیت کوین با ماشین حساب

 

نکته پایانی که حتما باید به آن اشاره کرد، مدت زمان استخراج یک بلاک در شبکه بیت کوین می باشد. ماینرها همانطور که در بالا اشاره شد با حل یک معادله ریاضی و سپس استخراج بلاک و ثبت اطلاعات تراکنش ها در آن، پاداش دریافت می کنند. اما هر چهار سال یکبار در اثر فرآیند هاوینگ ( halving ) که سازنده بیت کوین ساتوشی ناکاموتو آن را طراحی کرده است، میزان پاداش ماینرها نصف می شود. البته این فرآیند با هدف کاهش عرضه بیت کوین و خاصیت ضد تورمی آن ایجاد شده است و با گذشت زمان و افزایش قیمت بیت کوین پیش بینی می شود که استخراج بیت کوین بازهم به صرفه باشد.

 

اشتراک گذاری :
گالری تصاویر

آخرین مقالات

نظرات کاربران(0 نظر)

نام شما (اختیاری)
ایمیل شما (اختیاری)
متن نظر شما (اجباری)

پنل کاربری ثبت نام
تحلیل ها وبلاگ