در بورس چگونه ارزش پولمان را حفظ کنیم

مقاله اول

مدیریت سرمایه به زبان ساده یعنی مهارت هایی را کسب کنیم که به کمک آن بتوانیم با هر مقدار درآمدی که داریم بیشترین بازدهی را از پول خود بگیریم. یعنی کسب حداکثر سود با کمترین میزان ضرر. هر معامله برای ما به عنوان سرمایه گذار می تواند ریسک های زیادی به همراه داشته باشد. دانش مدیریت سرمایه به ما کمک می کند تا با علم به نحوه کنترل درآمد و مخارج، میزان ریسک های مالی خود را تا حد زیادی کاهش دهیم. شاید به جرات می توان گفت علم مدیریت سرمایه یکی از اساسی ترین مولفه ها در موفقیت یا شکست یک سرمایه گذار است.

اگر در حال حاضر در بورس ایران فعال هستید و یا تمایل دارید به صورت حرفه ای وارد دنیای بورس شوید یادگیری اصول مدیریت سرمایه حیاتی است!
شاید به زبان ساده قواعد مدیریت سرمایه را این گونه بتوان بیان کرد. در ابتدا باید ببینیم با چه حجمی قرار است وارد یک معامله شویم و این حجم چند درصد از کل سرمایه ما را تشکیل داده است؟ حال باید دید با این حجم از سرمایه در نهایت چه میزان سود برای ما خواهد ماند؟ مرحله بسیار مهم دیگر بررسی میزان ریسک معامله است. با توجه به حجم سرمایه گذاری ما، میزان ریسک این سرمایه گذاری چقدر است؟ آیا سودی که در نهایت نصیب ما می شود ارزش این ریسک را دارد؟ اگر شرایط بر وفق مراد پیش نرفت چقدر از سرمایه ما از دست می رود؟ نقاط خروج احتمالی کجاست؟ نه تنها در بورس ایران، بلکه در بازار های بورس بین المللی مدیریت سرمایه حرف اول را می زند.

قصد داریم در سلسله مقالاتی به صورت مفصل به آموزش مدیریت سرمایه بپردازیم. اما پیش از همه آموزش ها یک نکته بسیار مهم و اساسی را باید در همین ابتدای کار خوب درک کنیم:

در هر معامله شما و فقط شما در نهایت مسئول تصمیمی هستید که می گیرید. بازار بورس میدان جنگی تمام عیار برای کسب سود است. باید بپذیرید که با ورود به این دنیای عجیب در کنار سود سرشار می توانید متحملل ضرر هم بشوید. در این بازار هر کس به فکر کسب بیشترین سود است و شما با کسانی رقابت می کنید که ممکن است سال های سال در این کار مهارت کسب کرده باشند و اطلاعات بسیار بالاتری نسبت به شما داشته باشند. پس برای موفقیت در این مسیر شما باید بپذیرید که با ذهن خالی از علم و دانش معامله گری حتما شکست خواهید خورد.

کتاب معامله گر منظم اثر مارک داگلاس جملات طلایی بسیاری دارد. اما توجه شما را به این بخش از این کتاب ارزشمند جلب می کنیم:

هر معامله گر فردی برای خود تجربه هایی در بازار کسب می کند و بر اساس آنها فرایند هایی را انتخاب می کند که منجر به تصمیمات او می شود. اگر شما این را به عنوان یک مفهوم معتبر بپذیرید، پس مفاهیمی هستند که بر اساس آن شما هرگز مقصر بودن بازار برای نتایج ناخوشایند خود را یک دلیل معتبر نمی دانید. بازار ها مجبور نیستند هیچ کاری برای شما انجام دهند(صرف نظر از اینکه چگونه برای موفق شدن سخت کار می کنید). زیرا هر شرکت کننده دیگر این کار را برای گرفتن پول شما انجام می دهد. شما و فقط شما به تنهایی برای آنچه که در پایان با شماست مسئول کامل هستید. هرچه زودتر مسئولیت پذیر شوید(در صورتی که در حال حاضر نباشید) شناسایی مهارت هایی که نیاز دارید برای موفقیت در بازار یاد بگیرید آسان تر خواهد شد.

مقاله دوم: استقلال مالی و اهمیت آن در مدیریت سرمایه

بدون شک سرمایه گذاری یک امر حیاتی در زندگی همه ی مردم است و با توجه به تورم شدید در کشور ما اگر سرمایه گذاری نکنیم از قطار تورم بدجور جا می مانیم. دلار، ملک، خودرو، بورس، طلا و … همه و همه جذابیت های خاص خود را برای سرمایه ما دارند. هر مسیر سرمایه گذاری ممکن است در زمان خود مناسب ترین مسیر باشد. ممکن است شما در یک بازه زمانی تمام سرمایه خود را وارد بازار بورس کنید و در بازه ای دیگر وارد بازار ملک! اما نکته مهم این است که باید اصول مدیریت سرمایه را بیاموزیم تا سرمایه ما همیشه در امان باشد. باور کنید سرمایه گذاری بدون دانش و علم کافی اثری معکوس خواهد داشت.

زندگی شوخی بردار نیست! پیش از اینکه آرزوی ثروتمندی کنیم باید یاد بگیریم از پس هزینه های حال حاضر خود برآییم!

در این بخش بنا داریم در مورد بحث مهم استقلال مالی صحبت کنیم. استقلال مالی یعنی بتوانیم نیازهای روزمره زندگی خود را تامین کنیم یا به عبارتی دیگر آنقدری پول داشته باشیم که برای امور روزمره زندگی، دغدغه ی آنچنانی نداشته باشیم. این شروع کار است. شما باید در ابتدا از پس هزینه های زندگی خود برآیید. خیلی راحت باید گفت استقلال مالی مساوی است با پیدا کردن مجالی برای ریسک! ما نمی توانیم پولی را که برای اجاره بهای خانه کنار گذاشته ایم سرمایه گذاری کنیم!

پس اگر برای ثروتمند شدن برنامه ریزی کرده اید باید بدانید پیش از اینکه با تمام وجود خود را درگیر مسیر رویایی خود کنید ابتدا باید استقلال مالی پیدا کنید. ممکن است مسیر ثروتمند شدن شما از جاده چالوس بگذرد! این عالیست! اما در ابتدا باید با کار کردن در شغل مناسب از پس هزینه های سفر خود برآیید و زمانی که زندگی شما شکل مناسب گرفت باید به فکر رشد پول های مازاد خود در بورس یا سایر فرصت های سرمایه گذاری باشید.

اگر در این وضعیت اقتصادی شغل مناسبی دارید و می توانید از پس هزینه های خود برآیید این یک موفقیت بزرگ است. مهم نیست که چقدر این شغل را دوست دارید. مهم این است که گام اول یعنی استقلال مالی را برداشته اید و این فرصت را دارید که آرام آرام مسیر خود را در صورت نیاز اصلاح کنید و در زمان مناسب وارد شغل مورد علاقه خود شوید و یا شرایط حال حاضر را ارتقا دهید.

وقتی شما این مقاله را می خوانید یعنی در خانواده بزرگ بورس اینوست هستید و فرض ما هم بر این است که شما شغلی با حداقل دستمزد پیدا کرده اید. (آقا گیر ندین که کار کجا بوده و شما به ما یاد بده کار پیدا کنیم و یا کدوم شغل بابا ماهی 1 ریال حقوق میدن فایده نداره! همه اینها قبول). اما در اینجا ما در کنار هم یاد میگیریم که هرگز حتی همان 1 ریال هم نباید بی دلیل هدر رود. ما و شما درکنار هم می آموزیم که باید درآمد خود را مدیریت کنیم. چگونه؟ زیاد سخت نیست.

قبل از وارد شدن به مباحث تخصصی مدیریت سرمایه بگذارید باهم قول و قراری بگذاریم:

هزینه زندگی در این شرایط اقتصادی بالاست، قبول! اما در هر فرصتی که ممکن بود حداقل 10 درصد از درآمد خود را جدا کنیم. جوری جدا کنیم که فقط زمانی دستمان به آن برسد که یک فرصت ناب سرمایه گذاری پیدا کرده ایم. باور کنید تا پیدا کردن فرصت مناسب سرمایه گذاری، همین که می دانید مقداری پول کنار گذاشته اید به شما آرامش می دهد. (خواهشا دوباره گیر ندید که این چه حرفیه بابا پول رو که بذاریم کنار ارزشش افت می کنه! گفتیم حداقل 10 درصد را جدا کنید تا در اولین فرصت مثل عقاب یک فرصت سرمایه گذاری را با چنگال های تیز شکار کنید! اما باور کنید قدم اول جدا کردن همین 10 درصده).

حال باید این 10 درصد را(حداقل 10 درصد) با رعایت اصول مدیریت سرمایه در مسیری درست سرمایه گذاری کنیم و رشد دهیم و رشد دهیم و رشد دهیم.
و در قدم های بعدی سرمایه گذاری های خود را به مرور به دارایی تبدیل کنیم! (دارایی چیزیست که گذر زمان ارزش آن را کم نمی کند و به احتمال زیاد ارزش آن افزایش هم پیدا خواهد کرد). این ساده ترین فرمول است.

حال تصور کنیم در یک ماه 3 میلیون تومان درآمد داشته اید و پس از کسر اجاره بها و قسط وام و قسط خودرو و مخارج زندگی که سنگینی آنها کمر فیل را نصف می کند، 300 هزار تومان برای سرمایه گذاری کنار گذاشته اید.

سوال: با این تورم آیا 300 هزار تومان به درد سرمایه گذاری میخورد؟
جواب یک کلمه است: قطعا.

اشتراک گذاری :
گالری تصاویر

آخرین مقالات

پنل کاربری ثبت نام
تحلیل ها وبلاگ